Sınav sonucuma itiraz edebilir miyim?

İtiraz süresi içinde sınav sonucunuza itiraz edebilirsiniz. Sınav sonuçlarının yayınlandığı ilk hafta itiraz haftasıdır.
İtiraz dilekçesi hazırlamanız, bankaya 15 TL ücret yatırmanız, dilekçe ve banka dekontunu eğitim kurumunuz aracılığıyla İl Emniyet Müdürlüğüne teslim ettirmeniz gerekmektedir.
15 TL itiraz bedelini yatıracağınız hesap bilgisi,
POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI DÖNER SERMAYE İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ,
HALKBANKASI ANKARA GÖLBAŞI ŞUBESİ,
TR 96 0001 2009 3850 0080 0000 17’dir.
İtiraz sonuçlarınızı eğitim kurumunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sınava girerken bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Evet, Silahsız özel güvenlik sınavına katılacak kişiler 55 TL, Silahlı özel güvenlik sınavına katılacak kişiler 80 TL sınav harç ücreti ödemek durumundalar.

Özel Güvenlik Sertifikamı kimliğe çevirmek için neler yapmalıyım?

Öncelikle http://e-randevu.iem.gov.tr adresinden randevu alınmalıdır. Kimlik başvuru için gerekli evrakları hazırlayıp, randevu evrakınızda belirtilen adrese, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bizzat başvurmanız gerekmektedir. Emniyetin belirlediği evrakların listesini web sitemizden de öğrenebilirsiniz.

Sınav yerini nasıl öğreneceğim?

Sınav yeri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip https://www.egm.gov.tr/ozelguvenlik yayınlanmaktadır. Sınavdan 2 hafta önce  adresinde yazılı sınav yerleri yayınlanmaktadır.

Eğitim kurumunuz tarafından size verilen sınav giriş kartında sınav hakkında her türlü bilgi bulunacaktır.

Sağlık Raporumu nereden alabilirim?

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 18.10.2019 tarihli, 171358 sayılı duyurusudur;

Silahlı ve Silahsız kayıtları için alınacak tüm Heyet Raporları sadece Kamuya Bağlı bir Sağlık Kuruluşundan yani Devlet Hastanesi’nden alınmış olması zorunluluğu getirilmiştir.

Sınav sonuçlarını nasıl öğreneceğim ?

Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarını
https://onlineislemler.egm.gov.tr/ozelguvenlik/Sayfalar/sinavsonuc.aspx
 sitesine girerek öğrenebilirsiniz. 

Özel Güvenlik Elemanlarında aranan şartlar nelerdir?

Başvuru şartları nelerdir?
Silahlı Temel Eğitim Başvurularında
- En az lise mezunu olmak
- 21 yaşını doldurmuş olmak

Silahsız Temel Eğitim Başvurularında
- En az İlköğretim (8 yıllık) mezunu olmak
- 18 yaşını doldurmuş olmak

Özel Güvenlik Kimlik Kartı için nasıl başvurabilirim?

Gereken evrakları tamamladıktan ve Yasa gereğince belirlenen harç bedelini yatırdıktan sonra, sertifikanız ve sağlık raporunuz ile bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesine başvurmanız halinde kartınız düzenlenerek size ulaştırılacaktır.(Jandarma bölgesinde ikamet edeneler ,belirtilen evraklarla  İl jandarma alay komutanlığına  başvuracaklardır)

İstanbul ili başvuruları için http://e-randevu.istanbul.pol.tr/randevuApp/ adresinden online randevu almanız gerekmektedir.

 

Özel Güvenlik Görevlisi olmak için gerekli belgeler

Temel Eğitim İçin;
- 2 adet resim 
- Diploma aslı ile birlikte fotokopisi
- Nüfus cüzdanı fotokopisi
- Sağlık raporu (Devlet hastanesinden Heyet Raporu)
* Tüm Sağlık Raporları Devlet Hastanesinden Olmak Zorundadır.


Yenileme Eğitimi İçin,
- 2 adet resim
- Nüfus cüzdanı fotokopisi
- Özel Güvenlik kartı fotokopisi

2495 sayılı yasaya göre görev yapıyordum. Kimlik kartımı yeniledim. Bundan sonra hangi şartlarda çalışacağım?

Kimlik kartınızı 5188 S.K. gereğince yenilemenizi takiben, artık bu kanuna tabi olarak görev yapacaksınız. Kimlik kartınızın geçerlilik süresi, yasada belirtildiği şekilde olacaktır.

Sınavda başarısız olursam?

Temel Eğitim için, kalan sınav hakkınızdan yararlanabilirsiniz. Kaç sınav hakkınızın kaldığını şubelerimizden öğrenebilirsiniz.

Yenileme Eğitiminde sınavda baraj yoktur, yani başarısızlık söz konusu değildir.

Sağlık raporunda hangi muayeneler yer alıyor?

Psikiyatri, Nöroloji, K.B.B, Göz,Ortopedi(Silahsızlarda ortopedi şartı aranmamaktadır)

Devamsızlık

Mazeretsiz %10 (Temel Eğitim 100 saatin 10 saati, Yenileme Eğitimi 50 saati 5 saati) veya mazeretli %30 (Temel Eğitim 100 saatin 30 saati, Yenileme Eğitimi 50 saatin 15 saati ) olan devam oranını geçerse kursiyer başarısız sayılır.

Temel Eğitim Sınavında Başarı için

Yazılı sınavında 100 soru yanıtlanacaktır. 60 soru doğru yanıtlayıp 60 puan alınmalıdır.

Silah ve Atış Sınavında başarı için

 Silah yazılı sınavında 25 soru yanıtlanacaktır. Her soru 2 puan değerinde ve toplam değeri 50 puandır. Uygulama sınavında ise 5 mermi atılır ve toplam değeri 50 puandır.  Atış görevinde 15 m'den siluet hedefine 5 mermi atılacaktır. Her mermi 10 puan değerindedir. Her iki sınavın ortalaması 60 puan olmalıdır. 

120 saat silah eğitimi alanlar sınavda başarılı olmak için toplamda 120 puan alması gerekir. Ancak yazılı veya uygulamalı sınavların her birinden en az 50 puan almak gereklidir.

Silahlı Yazılı sınavda 25 silah sorusunun hepsini yapıp (50 puan alıp), atış sınavında isabetli atış yapılamayıp 0 alması durumunda, Silahsız yazılı sınavda 100 sorudan en az 70 puan alınır ise ortalama 60 puan ve üzerinde olması nedeniyle, silahlı kimlik almaya hak kazanır. 

Yenileme Sınavında başarı için

 Yenileme eğitiminde baraj puanı bulunmamaktadır.  Sınavda başarılı olarak kabul edilmeniz için, sınava katılmanız yeterlidir. 

Sınava Giremezsem?

Eğitim tarihinizden sonra yapılan, birbirini takip eden 4 sınava girme hakkınız vardır. 

Not: 4 sınav hakkınız dolduğu takdirde sınava katılabilmek için, yeniden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Kimlik Yenileme Başvurusunda Sağlık Raporu almam gerekli mi? Harç ücreti yatıracak mıyım?

Yenileme eğitimini tamamlayan ve kimlik başvurusu yapan kişiler 05.07.2011 tarih ve 140223 sayılı emir yazı ve 16.09.2011 tarih ve 184781 sayılı emir yazı gereğince SAĞLIK RAPORU almayacaklardır ve kimlik harç ücreti ödemeyeceklerdir.

Sertifikamı kim düzenleyecek?

Sertifikanızı Özel Güvenlik Şubesi hazırlayıp kurumumuza  gönderiyor.Kurumumuzda bu sertifikaları dağıtmaktadır.

Yasanın getirdiği cezai düzenlemeler ne zaman uygulanmaya başlayacaktır?

 01 Ocak 2006 dan itibaren uygulama başladı.

Özel Güvenlik Elemanı kartı olmadan bu sektörde çalışabilir miyim?

01 Ocak 2006 tarihinden itibaren gelen cezai şartlar gereğince kimliksiz personel çalıştıran firmaların yöneticilerine  para cezası uygulanır.Kimlik kartı olmayan personel güvenlik görevlisi olarak çalıştırılamaz.

Temel Eğitim Kimliğini alıp, sonra ayrıca Silah ve Atış Eğitimi alınca yeniden sağlık raporu almak ve harç yatırmak gerekli midir?

Devlet Hastanesinden Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olur, kararı taşıyan yeni bir rapor almanız gerekmektedir. (sağlık raporu 1 yıl geçerlidir) Harç ücreti yeniden yatırılmayacaktır.

Özel güvenlik elemanı kartı ömür boyu geçerli midir?

Özel Güvenlik Kimlik Kartınızın geçerlilik süresi 5 yıldır.   5 yılın sonunda sertifika ve kimlik yenilenmek zorundadır. Bunun için Silahlı 60 saatlik, Silahsız 50 saatlik, Yenileme Eğitimine iştirak ederek tekrar sınava girmek gereklidir.

Silahsız özel güvenlik kimliğimi, silahlı özel güvenlik kimliğine çevirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

20 saatlik silah fark eğitimi alınarak sınava tekrar girmeniz gerekmektedir. Yazılı sınavda 25 soru, uygulama sınavında 5 atış yapıp, 60 puan barajını geçmeniz gerekmektedir.

Silahsız Özel Güvenlik kimlik kartımın süresi doldu. Yenileme eğitiminde Silahlı Kimlik kartı almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Yenileme eğitiminde, özel güvenlik kimlik kartlarınızın türüne göre eğitim alma mecburiyetiniz vardır. Silahsız özel güvenlik kimlik kartına sahip olan ÖGGler, silahsız yenileme eğitimine katılmak zorundalar.

Silahsız Yenileme Eğitiminizi tamamlayıp, Sertifikanızı aldıktan sonra,  20 Saatlik silah fark eğitimini alıp, sınavına katılıp, geçer puan almanız durumunda, Silahsız olarak yenilenmiş Sertifikanızı, Silahlı Sertifikaya çevirebilirsiniz.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik kartı arasında kıyas yapmamız gerekirse, iş bulma oranım ve avantajım nedir?

Silahsız özel güvenlik kimlik kartı ile, silahsız güvenlik görevlisi çalıştırabilen projelerde çalışabilirsiniz.

Silahlı özel güvenlik kimlik kartı ile, hem silahlı hem de silahsız görevlisi çalıştırabilen projelerde çalışabilirsiniz. 
Silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştıran projelerin ücretleri, silahsız özel güvenlik görevlisi çalıştırabilen projelere göre daha iyi olduğu söylenebilir.

Kimlik kartımı ne zaman yenilemeliyim?

 
“04.12.2019 tarih ve 47227715-88240-63246/8/195925 Sayılı Bakanlık Genelgesi Gereğince”

 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ KİMLİK KARTI GEÇERLİLİK SÜRESİ 
BELİRLEME ŞEKİLLERİ

 
İlk defa özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alacak olan özel güvenlik görevlilerinin, kimlik kartı geçerlilik süresi, başarılı oldukları sınavın yapıldığı tarihe 5 yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir.
 
Mevcut kimlik kartı geçerlilik süresi devam ederken, sınava katılan özel güvenlik görevlilerinin yeni kimlik kartı geçerlilik süreleri, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresine 5 yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir.
 
Mevcut kimlik kartı geçerlilik süresi dolmuş olan özel güvenlik görevlilerinin yeni kimlik kartının geçerlilik süresi, en son başarılı olduğu yenileme sınavının yapıldığı tarihe 5 yıl eklenmek suretiyle belirlenecektir.

Silahsız kimlik kartı sahibi iken silah farkı sınavına girerek başarılı olan özel güvenlik görevlilerinin silahlı kimlik kartı geçerlilik süresi, süre eklemesi yapılmaksızın mevcut, silahsız kimlik kartının geçerlilik süresi olarak belirlenecektir.


Hizmet içi atış eğitimi kimleri kapsamaktadır?

Silahlı projelerde görevli, 2 aylık çalışma süresini doldurmuş, tüm Silahlı Özel Güvenlik Görevlilerin yıllık 25 mermi hizmet içi atış eğitime katılmaları mecburidir.

Personeliniz aynı yıl, farklı bir firmada, hizmet içi atış eğitimini tamamlaması durumunda, eğitime tekrar girmeyecektir.

Hizmet içi atış eğitimini nasıl alabiliriz?

Yıllık 25 mermi hizmet içi atış eğitimini, İl Emniyet Müdürlükleri ve Özel Güvenlik Eğitim Kurumları verebilmektedir. Bulunduğunuz ilde bu eğitimi uygun zamanda ve şartlarda alamama  durumda, çevre illerde de yaptırılabilmektedir.

Hizmet içi atış eğitimleri nasıl denetlenmektedir?

Hizmet içi atış eğitimlerinin denetlemesi İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.  Her yıl Kasım ayı sonuna kadar bu eğitimlerin tamamlanma mecburiyeti vardır. Kurumlar, hizmet içi atış eğitimini tamamladıklarına dair bildirimi İl Emniyet Müdürlüklerine yapmak zorundadır. Hizmet içi atış eğitimi yapmayan kuruma yazılı yada sözlü uyarı yapılmaktadır, Makul bir süre içinde eğitimi tamamlamayanlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır.

Farklı illerde bulunan personelin hizmet içi atış eğitiminin bir ilde, toplu olarak verilmesi durumunda, eğitimin bildirimi nasıl yapılacaktır?

Eğitimlerin toplu olarak bir ilde yapılma durumunda, personelinizin bulunduğu illerin, Emniyet Müdürlüğü'ne Hizmet içi atış eğitimin yapıldığını, yazılı olarak bildirmeniz ve bu bildirim ek'inde atış tutanları ile mermi sarf tutanaklarını göndermeniz gerekmektedir.

Hizmet içi atış eğitimi almak zorundamıyız?

Hizmet içi atış eğitimi her yıl yapılmak zorundadır. Hizmet içi atış eğitiminde eğitim müddeti olarak 11 ay verilmektedir ve kasım sonuna kadar tamamlanması mecburidir.

Hizmet içi atış eğitimi nasıl yapılmalıdır?

Önce, kısa süreli bir teorik eğitimi ile başta atış emniyet kuralları olmak üzere tüm bilgiler hatırlatılmalıdır. Sonra, 5 m den başlayarak kısa ve artan mesafelerde 5 er mermi atışı yapılmalı ve varsa atıcının hataları düzeltilmelidir. En sonunda, tüm düzeltmeler yapıldığından emin olunca, 15 m den diğer mermilerin atışı yaptırılmalıdır.


Online Kayıt
Sınav takvimi
Online Test
Kimlik İçin
Tüm sınav sorularına ulaşabilirsiniz.
Sınav Sonuçları
Sınav Yerleri
Sıkça Sorulan Sorular